Fast or Last

Lenka Vacková se rozhodla na Designbloku 2016 dočasně potetovat krví na protest proti trendům a fast fashion.

Výstupem je happening (prac. náz. Fast or last) kritizující fast fashion, sweatshopy, lidskou marnivost a lhostejnost.

V honbě za nejnovějšími trendy utrácíme peníze za předměty s nulovou hodnotou a krátkou životností. Za tyto předměty někdo jiný při jejich výrobě platí vysokou daň. Někdy vlastní krví. Jsou to dělníci z chudých poměrů, lidé z rozvojových zemí jako je Bangladéš. Žijí na pokraji bídy, pracují v nevyhovujících podmínkách někdy až 18 hodin denně, a to včetně dětí. Používají technologické postupy, které ničí jejich zdraví a v důsledku škodí i nám, konzumentům, i naší planetě a životnímu prostředí.

Fast or last je obchod, showroom značky. Zákazník (autorka) si po dobu trvání Designbloku nechává na tělo zhotovit tetování, kde je namísto tetovacího pigmentu použita krev, jako protest proti faktu, že za naši marnivost někdo jiný doslova platí vlastní krví. Tetování má podobu trička složeného z log nadnárodních společností reprezentujících stále rostoucí konzumní styl.

Tričko a oblečení je naší druhou kůží, která nás má chránit, ne ubližovat. Jak dlouho trvá trend? Stopy po tetování krví zmizí, stejně tak jako pomine trend. Něco tu ale pořád zůstává.

Lenka Vacková je studentkou posledního ročníku magisterského studia v ateliéru Designu oděvu a obuvi doc. Liběny Rochové na pražské UMPRUM.

Pod vlastní značkou L&V s notoricky známou estetikou loga H&M na letošním Designbloku výjimečně nepředstaví novou oděvní kolekci, jak je jejím zvykem, ale zaměří se na prezentaci filozofie značky a směru, kterým se autorčina tvorba ubírá.